Mám nárok na německé občanství?

Základní předpoklady pro německé občanství:

 

  • jste přímí potomci německého státního příslušníka (typicky bývalí obyvatelé Sudet, Hlučínska, Těšínska apod. – viz mapa Sudet);
  • nejstarší osoba se narodila před rokem 1914.

O obnovu německého občanství si může zažádat každá osoba, jejíž předci byli alespoň v minulosti pokládani za německé občany. Asistence v otázce německého občanství je rovněž nabízena i potomkům po německém rodiči, občanům jiných zemí nebo dalším komplikovaným přeshraničním případům.

Mnoho předků o tom, že jsou držiteli německého občanství, nevědělo často celý život. Například z důvodů obav před totalitní represí svou státoobčanskou příslušnost dokonce tajilo i před svými potomky. Tato nevědomost nikterak nezmenšila nárok jejich dnešních potomků na osvědčení německého státního občanství. Totéž se týká na něj navazujícího práva na vydání německých cestovních dokladů, konzulární ochranu německých zastupitelských úřadů v zahraničí, zjednodušení vízových povinností, volit v německých volbách a spoustu dalších výhod.

Díky kombinaci německé a české legislativy se odhaduje, že nárok na takovýto statut má v současnosti nejméně 300 000 občanů České republiky. Jste mezi nimi? Předběžné posouzení vašeho nároku je zdarma. Napište mi zcela nezávazně na info@artikel116.cz. Mohl by vás zajímat i průběh řízení, které vede k získání německého občanství.